Věno pro dceru – přežitek nebo nutnost?

Věno pro dceru, které se neprošoupe

Věno je podle Wikipedie majetek, který přináší nevěsta do manželství. 

Moje maminka už dlouho před tím, než můj případný sňatek mohl příjít na pořad dne, sháněla a kompletovala, jak ona to nazývala, „výbavu“ a to s velkým nasazením.  Peří z  husího chovu od tety ze Slovenska sama drala, rozvažovala a do vlastnoručně ušitých dek nacpala. Byly pro mne připraveny utěrky, ručníky i porcelán.  

Moje maminka byla praktická a energická žena. A také laskavá. Kolik pohlazení jsem dostala, kolikrát mě objala, cvrnkla do nosu, poplácala po zadečku. A s každým pohlazením mi do výbavy přidávala vědomí: jsi pro mě důležitá, jsem  ráda, že tě mám, jsi poklad, jsi moje radost

Peřiny, na kterých se tak nadřela, jsem kvůli alergii, projevené v dospělosti, nikdy nepoužila. Utěrky a ručníky se prodřely, talíře porozbíjely. Ale vědomí, že jsem důležitá, že jsem, jak říkávala, radost a poklad, (dnes se tomu moderně říká sebeláska)  mě podporuje dodnes. Bylo mi oporou i když jsem se párkrát  potkala s někým, komu  jsem málem uvěřila, že nestojím za nic. Ale měla jsem rezervy od mámy – a že to někdy bylo skoro na dno…

A tak milé maminky, které se někdy trápíte tím, že vaše děti nemají to, co jejich spolužáci, ať už značkové oblečení, nebo tablety či telefony:

Vaše laskavost, váš každodenní čas a péče, které jim věnujete, důvěra v jejich jedinečnost, jsou víc, než značkové boty. Je to vaše věno do jejich dospělosti. Vaše děti to ještě nevědí, a raději by možná nějaký pěkný telefon. Ale jednou vyrostou, a budou právě díky vaší lásce vědět, že ať jsou jaké jsou, jsou jedinečné, cenné lidské bytosti a nedovolí nikomu, aby s nimi jednal nepěkně.

Tohle věno od vás se fakt neprošoupe.

Alena Wendlerová
Pomáhám lidem najít v sobě odvahu a způsob, jak změnit to, co jim nevyhovuje.